Skip to content ↓

Staff Structure

      

  Staff Structure

Senior Leadership Team 

H. Shanker

Interim Head Teacher

Deputy Designated Safeguarding Lead

CPD Leader

E.  Butler

Interim Deputy Headteacher

 Designated Safeguarding Leader

EYFS Lead

Curriculum Lead

(English, Maths and RE Coordinator)

G. Trenchfield

Assistant Headteacher

Special Educational Needs and/ or Disabilities Coordinator (SENDCo)

Inclusion (including Pupil Premium) Lead

Deputy Designated Safeguarding Lead

M. Anthony

Parent Support Advisor

Senior Deputy Designated Safeguarding Lead

Community Cohesion Lead

Mental Health Lead

 S. Shah

School Bursar

 

Safeguarding and Pastoral

E.  Butler

 

 

Designated 

Safeguarding Leader

H. Shanker

 

 

Headteacher

M. Anthony

 

 

Senior Deputy Designated Safeguarding Lead

S. Shoaib Le Breton (Maternity Cover)

Place2Be Manager

 

G. Trenchfield

 

 

Deputy Designated Safeguarding Lead

 J. Emmett

 

 

Digital Safeguarding Lead

 Phase 1

Nursery

Nursery AM

Nursery PM

Caroline Hubbard

Class Teacher

G. Sokoli

Teaching Assistant

 

Reception

RM

 S. Mohammadi

Class Teacher

 W. Malek

Teaching Assistant 

(Mon-Wed)

 

RY

H. Yeasmin

 L. Al-Daghir

Teaching Assistant

 S. Ioannou

Teaching Assistant

Welfare Support

 B. Falconer

Nursery Nurse

                    K. Mehta

      Learning Support Assistant

Year 1

1G

 M. Gracio

Class Teacher

Outdoor Learning Lead

 K. Snyper 

Teaching Assistant

(Mon -Thurs)

 L. Laci

Learning Support Assistant

1Z

 A. Zahut

Class Teacher

D. Fortan

Teaching Assistant

Phase 2

Year 2

2A

 T. Ali

     Class Teacher 

Science Coordinator

(Mon-Wed)

 G. Ahmed

     Class Teacher 

(Thur-Fri)

 R. Khan

Teaching Assistant

 L. Corbette

Learning Support Assistant

I. Whittingham

Higher Level Teaching Assistant

2H

 H. Hussain

Class Teacher

 G. Ofori

Teaching Assistant

Year 3

3C

 L. Cropper

Class Teacher

 A. Scudder

Teaching Assistant

R. Saloojee

Learning Support Assistant

3P

 U. Patel

Class Teacher

L. Gashi

Teaching Assistant

Year 4

4F

 A. Frederick

Class Teacher

 M. Mason

Teaching Assistant

 D. Keram

Learning Support Assistant

(Mon -Thurs)

4U

 F. Uwais

Class Teacher

 C. Cox

Teaching Assistant (Mon & Wed)

 Z. Dhaif   

 Teaching Assistant (Wed - Fri)

 H. Abdi

Learning Support Assistant

Phase 3

 

5C

S. Cremin

(Maternity Cover)

Class Teacher

 A. Amankwah

Teaching Assistant (Mon & Fri)

 M. Aouad

Teaching Assistant

S. Holmes

Learning Support Assistant

 

Year 5

5O

 E. Oti

Class Teacher

ECT mentor

 L. Reid

Teaching Assistant

 I. Nahili

Higher Level Teaching Assistant

Year 6

6E

 J. Emmett

Class Teacher

PSHE Coordinator

Computing Coordinator

GDPR Lead

 S. Bensar

Teaching Assistant

Welfare Support

 

6K

Y. Kaymak

Class Teacher

Humanities Coordinator

 

 D. Patel

Learning Support Assistant

 

Non-Class Based

 I. Mallek

Spanish Teacher

Modern Foreign Languages Coordinator

GDPR lead

 J. Rose

Music Teacher

Music Coordinator

Art/DT Coordinator

 L. Liebenberg

Literacy Support Teacher

(PM - Mon, Wed, Thurs, Fri)

 

S. Duffus

Teaching Assistant

KS1 Support

Extended Leave 

G. Beese

(Maternity Leave)

Class Teacher

EAL Coordinator

Asuka Hara

(Maternity Leave)

Place2Be Manager

Maryam Hargandiwahl

(Sabbatical Leave)

S. Mongese

(Maternity Leave)

Class Teacher

Administration

 S. Shah

School Bursar

Office

 J. Deutrom

Office Administrator

(Mon, Tue, Wed)

 J. Halai

Administration Assistant

 E. Shah

Finance Assistant

ICT

 V. Ladha

IT Technician

(Wednesdays only)

Kitchen and Catering Staff

Chefs

 F. Montone

Head Chef

 S. Ratnakumar

 L. Sockalingham

School Meal Supervisory Assistants

K. Morgan

L. Pimental

A. Agyemang

Site Staff

Maintenance

 R. Gracio

Site Manager

 M. Simpson

Caretaker

(Tuesday & Wednesday)

Cleaners

 F. Bokrugji

 M. Kumar

 K. Patel

R. Premji